Adventní tradice a jejich design

Chtěl jsem napsat pořádný a hlavně poctivý blog o adventu. Udělal jsem základní průzkum a po hodině nadšeného studia všech dostupných zdrojů včetně několika diplomových prací jsem dospěl k závěru, že bych Vás unudil k smrti. Takže pokud někoho z Vás zajímají varianty rorátů v mensurální notaci, specifika Ambroziánského ritusu Milánské diecéze či paralely křesťanského adventu k židovské Chanuce a makabejskému povstání, máte smůlu.

Podívejme se tedy spolu na ty zdánlivě povrchní projevy adventu, a to jsou tradice – ovšem prismatem designu. Pomineme také nákupní šílenství, píšu blog, ne knihu. A také vynecháme symboly, které s designem nemají zase tak moc společného: pečení vánoček, výběr jmelí nebo sv. Mikuláš s andělem a čertem. Co zbývá? Nebojte, je toho opravdu hodně, podívejte sami:

Adventní věnce

Jsou celkem čtyři adventní neděle, a při každé zapálíme další svíčku, až nám budou hořet všechny čtyři, letos to vychází přímo na vánoce. Symbolizují štěstí, lásku, zdraví a bohatství a většina dává přednost věncům pleteným z jehličnatých větviček. Stále více se ale rozmáhají luxusní, kovové věnce, které dávají svíčkám ještě více vyniknout.

1

Barborky

Řezání „barborek“, tj. větviček jakýchkoli stromů a keřů, které mohou do vánoc rozkvést (nejčastěji třešeň). Řeže se 4. prosince, na svátek sv. Barbory a na vánoce rozkvetlá „barborka“ znamená pro domácnost štěstí. Dejte si jí do pěkné vázičky a určitě Vám udělá radost!

2

Mísa s ovocem

Tento hluboký symbol je nevědomky dodržován dodnes. Má symbolizovat tichou modlitbu za dobrou úrodu a víru, že nadcházející rok přinese stejný blahobyt jako ten minulý. Kromě čerstvého ovoce (tradičních českých jablek a hrušek) obsahovala často i sušené ovoce a ořechy – smyslem je ale ukázat hojnost, a tak je dobré přidat dotek exotična. Tropické plody či nezvyklé pochutiny v krásné míse Vám vánoce jako svátky hojnosti budou neustále připomínat.

3

Betlém a vánoční hvězda

Výzdoba domova betlémem a Vánoční hvězdou k adventu neodmyslitelně patří. Připomíná události více než dva tisíce let staré a zkuste tak malý test. Své rodiče zná téměř každý, babičky a dědy drtivá většina. Kdo měl ale to štěstí potkat a zapamatovat si prababičku či pradědečka? A to se bavíme o pouhých třech generacích dozadu. K událostem v Betlému je to více než 50 generací. Zkoušel jsem si představit, jak mohly jednotlivé generace mých předků vánoce slavit a někdy v půlce 19. století jsem zjistil, že už je to čiré fantazírování.

44-2

Cukroví

V době adventu se připravuje také vánoční cukroví, které má svůj původ v pohanské tradici oslav slunovratu. Původně ochranná a obřadní funkce se postupně proměnilo v slavnostní, kdy se rodina sejde a při pečení cukroví zpívá či poslouchá vánoční koledy. Ano, lze to i při konzumaci – ale prosím, nepodceňte aranžmá.

5

 

Adventní kalendář

Kdo by si nechtěl každý den otevřít dobrotu či drobný dárek? Děti to přímo zbožňují a já to chci taky! Mělo by jim to připomínat, jak se blíží vánoce a jak musí být hodné, aby Ježíšek donesl dárky. S trochu štěstí budou Vaše děti v prosinci nejhodnější. Většina to odbyde čokoládovým kalendářem z Lidlu, ale vyzývám Vás, zkuste si s tím dát práci a připravit dvacet čtyři balíčků – uvidíte, že obdarovaným to udělá obrovskou radost!

6

Vánoční stromeček

Věděli jste, že se dokonce kdysi věšely špičkou dolů? Dnes už mají funkci ryze dekorativní a zdobí se svíčkami údajně od roku 1860. Chundeláč vybraný v mrazu s pocitem, že jste měli rozbalit ještě dalších pět, ale že ta šavle se určitě nějak pěkně srovná? Naprostá klasika! Ale jsou i čistě designové stromky, dejte jim taky šanci!

7 

Betlémské světlo

Od roku 1986 se v předvánoční době zapaluje v Betlémské jeskyni plamínek, který je pak skauty a dobrovolníky rozšiřován do světa jako Betlémské světlo. No, šance, že ho dostanete domů je asi opravdu mizivá. Ale že jsou vánoce období svíček je neoddiskutovatelné. A svíčky patří do krásných svícnů – a právě advent je doba, kdy máte doma vyndat tu nejkrásnější výzdobu, co máte.8

 

Doufám, že se Vám advent opravdu vydaří!

Jirka, DecorOnline.cz

  

Sledujte nás!

blog bydleníluxusní interiéryluxusní doplňky do interiérů

DecorOnline.cz - buďte doma ve svém světě

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.