Zákaznická podpora:info@decoronline.cz

William Kilburn

Květinový mág William Kilburn aneb Legenda ožívá

Jak by vypadal svět bytových dekorací, nebýt návrháře Williama Kilburna? Ikony, jež je již více než 250 let neodmyslitelně spjata s květinovými motivy? S největší pravděpodobností by byl docela nudný a fádní. William se ovšem jako návrhář nenarodil. Jeho prapůvodní vášní byly ilustrace pro knihy, tvorba a potisk nejrůznějších druhů kartonů pro všestranné použití. Dvě zcela odlišné vášně, viďte? Pojďme se společně podívat na cestu květinových motivů, které se z knižních stránek přesunuly až na moderní kolekce porcelánu.

Tiskař a milovník přírody

William Kilburn se narodil v roce 1745 v rodině proslulého dublinského architekta. Již odmalička tíhnul k přírodě, kde hledal nejen poznání, ale především klid a odpočinek po náročném pracovním dnu v irské tiskárně. Přesto, že jej práce nikterak výrazně netěšila, našel právě zde inspiraci pro své budoucí povolání, jež se nemusíme bát označit jako poslání. Volný čas nejraději trávil rytím a skicováním. Nemile ho ovšem zasáhla smrt otce, která jej donutila opustit rodnou zemi a přestěhovat se do klidné londýnské části Bermondsey. Právě v Bermondsey našel novou inspiraci, která ho vystřelila na londýnské výsluní.

Plagiátorství na denním pořádku

Ilustrace Williama Kilburna se objevily v knize proslulého Williama Curtise Flora Londinensis. Jeho díla byla stále úspěšnější, což konkurence nedokázala překousnout, a tak se snížila k plagiátorství. Právě William byl jedním z hlavních navrhovatelů zákona, který měl této nekalé soutěži učinit jednou pro vždy dost. William žádal parlament o ochranu autorských práv na svou tvorbu, kterou uplatňoval také v oblasti textilního průmyslu. Ještě toho roku mu bylo vyhověno a parlament schválil celoplošný zákon plagiátorství, jenž udělal konkurenci nepěknou čáru přes rozpočet.

Rozkvetlá louka v každé domácnosti

Právě láska k přírodě a všem květinám se promítla do tvorby tohoto nadějného návrháře, jež se stával stále známějším a vyhledávanějším autorem. Tvorba Williama učarovala také australskému výrobci kvalitního porcelánu značky Maxwell & Williams, jež s laskavým souhlasem začal umisťovat Kiburnovy motivy na své výrobky. Okouzlující květinové vzory dnes již najdeme nejen na porcelánu, ale také textiliích a dalších bytových doplňcích. Výjimečné spojení Williama Kilburna a značky Maxwell & Williams charakterizují 4 specifické kolekce, jež jsou součástí také našeho e-shopu. Konkrétně jde o kolekci Midnight vyvedenou v barvách půlnoční oblohy s unikátními květinovými vzory, kolekci Summer Blossom, jíž dominují fialovo-žluté květinové dekorace, a zeleno-modrou luxusní kolekci Victorian Garden. Dále také kolekci s letním nádechem Cottage Blossom. William Kiburn sice zesnul v roce 1818, jeho tvorba ovšem přežívá dál.

čtení o bydlení

 

Sledujte nás!

porcelán william kilburn

DecorOnline.cz - buďte doma ve svém světě

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení